czwartek, 20 grudnia 2012

Życzenia dla Czytelników

 
Szanowni Państwo!
Święta Bożego Narodzenia niech będą dla Was czasem odpoczynku, spokoju, a jednocześnie radości  ze spotkañ w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Nowy Rok niech przyniesie Wam to Wszystko, czego pragniecie i o czym marzycie.

Dyrektor i Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Trojanowie.
                                                                                                                               

środa, 26 września 2012

Kolejne spotkanie Lokalnego Partnerstwa - tym razem gościliśmy w Podebłociu.



 Fotografia cennych pamiątek lokalnych  z wystawy przygotowanej przez Zespół Szkół w Podebłociu.

W słoneczne i jeszcze ciepłe popołudnie 24 września o godzinie 15odbyło się  trzecie spotkanie osób, które chcą podejmować tematy naszej lokalnej kultury, historii i społeczności - tum razem było to w Podebłociu.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w III spotkaniu Partnerstwa na Rzecz Budowania Więzi Społecznych i Rozwoju Kultury w Gminie Trojanów. Dziękuję Dyrektorowi Zespołu Szkół w Podebłociu - Pani Hannie Sasimowskiej za zaproszenie nas, za gościnność,  za możliwość obejrzenia wystawy  i wysłuchania prelekcji, przygotowanych specjalnie dla uczestników, aby wprowadzić w temat spotkania.   Przypomnę, że   na poprzednich spotkaniach Partnerstwa  w Bibliotece Gminnej, wyznaczyliśmy wątki jakimi będziemy się zajmować. Jednym z nich był wątek zadbania o lokalną historią, tradycję, zadbanie o nasze korzenie, stąd wizyta w  Podebłociu. Tam   historia sięga wczesnego średniowiecza, odkrycia archeologiczne dokonane w tej miejscowości są godne upamiętnienia. Grono 29 osób, (znanych z poprzednich spotkań ale i nowych - mieszkańców i działaczy), zastanawiało się jak zadbać o upamiętnienie odkryć archeologicznych i późniejszej historii. Padały różne pomysły i rozwiązania na zorganizowanie Muzeum Dawnych Słowian czy choćby Izby Pamięci w Podebłociu, gdzie można by zgromadzić pamiątki  i utrwalić historię dla następnych pokoleń. Wszystko zapisaliśmy, będziemy inspirować się pomysłami. Dodatkowo obecna na spotkaniu nasza Animatorka z Centrum Wspierania Aktywności Społecznej CAL Pani Marta Henzler, wesprze nas kontaktami z osobami  mającymi doświadczenie w realizacji projektów na „Wioskę Tematyczną”. Powstał też  9 osobowy Komitet Organizacyjny,  ustaliliśmy datę spotkania Komitetu, który zajmie się  szczegółowo tematem  Muzeum, a na kolejnym spotkaniu Partnerstwa Lokalnego zrelacjonuje efekty działań.  
Na fali planowania Muzeum nie zapomnieliśmy o ustaleniu przybliżonej daty kolejnego spotkania Partnerstwa na Rzecz Budowania Więzi Społecznych i Rozwoju Kultury w Gminie Trojanów, będzie to pierwsza połowa listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trojanowie. Wówczas zajmiemy się kolejnymi sprawami  Lokalnego Partnerstwa.

 Fotografie ze spotkania i wystawy w Zespole Szkół w Podebłociu udostępnione bibliotece przez Jakuba Szlendaka - przedstawiciela młodzieży na spotkaniu.











czwartek, 19 lipca 2012

Relacja z drugiego spotkania LOKALNEGO PARTNERSTWA NA RZECZ BUDOWANIA WIĘZI SPOŁECZNYCH I ROZWOJU KULTURY W GMINIE TROJANÓW


Gminna Biblioteka Publiczna w Trojanowie 13 lipca 2012r. zorganizowała II spotkanie dla zawiązania Partnerstwa  Lokalnego Na Rzecz Budowanie Więzi Społecznych i Rozwoju Kultury w Gminnie Trojanów. Kolejny raz spotkaliśmy się w gronie osób, które poświęciły chwilę czasu i energii dla myślenia o sprawach kultury i tutejszej społeczności. Byli to – Przewodniczący Komisji Kultury, Dyrektor Zespołu Szkół w Trojanowie, Dyrektor Zespołu Szkół w Podebłociu, Nauczyciel z Zespołu Szkół w Korytnicy, Przedstawiciel Urzędu Gminy a zarazem Przyjaciel Biblioteki w Programie Rozwoju Bibliotek, Przewodniczący  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przewodnicząca Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Nauczyciel emerytowany z Podebłocia a zarazem Lokalna Działaczka Społeczna,   Biblioteki Partnerskie: MGBP w Żelechowie, GBP w Borowiu,  GBP w Maciejowicach wraz z Filią, przedstawiciel młodzieży (który również fotografował nasze spotkanie – zdjęcia poniżej)Było bardzo pracowicie i warsztatowo, pracowaliśmy w grupach nad zaprojektowaniem działań w poszczególnych obszarach, wyłonionych na pierwszym spotkaniu:
Historia : propozycje działań – wydanie folderów ilustrowanych o historii naszej Gminy, organizowanie wystaw historycznych, utworzenie strony internetowej lub bloga o historii poszczególnych miejscowościach Gminy, organizowanie spotkań z ludźmi historii (archeologiem, kombatantem, historykiem, mieszkańcem, który chce nam opowiedzieć o historii współczesnej). Była propozycja powołanie izby tradycji oraz gminnego muzeum pamiątek (np. potrzeba zainteresowania się zbiorami archeologicznymi z Podebłocia) .
Kultura ludowa: propozycje - spotkania z lokalnym twórcą ludowym ( pisanki, tańce, dawne obyczaje, rękodzieło), zorganizowanie dożynek ( wieńce, pokazy maszyn i czynności rolniczych), festyny folklorystyczne (pokazy i degustacja potraw lokalnych, prezentacja strojów ludowych, występy muzyków ludowych ).
Integracja: propozycje – spotkania z Samorządem Gminnym ( z Wójtem, Radnymi, Sołtysami – budowanie wzajemnego zaufania i zrozumienia dla podejmowanych działań),  spotkania integracyjne mieszkańców, wyławianie i promowanie talentów wśród dzieci i młodzieży, powstanie grup propagujących wspólne zainteresowania (np. integracja emerytów), organizowanie spotkań, konkursów i wystaw o tematyce ogrodniczej (np. wokół wiejskich ogródków ).
Promocja kultury – propozycje - Promowanie wszelkich, organizowanych imprez na terenie naszej Gminy w prasie lokalnej ,  na stronie internetowej , drukowanie ogłoszeń i zaproszeń,  prezentacja i promocja naszej ludowej kultury. Do promocji kultury konieczna jest współpraca szkół, bibliotek, samorządowców, działaczy lokalnych. Organizowanie różnych imprez: wystaw, spotkań z ciekawymi ludźmi, przeglądów lub festiwali amatorskich zespołów muzycznych.
Zdrowie i społeczne problemy: propozycje – rajd rowerowy, bieg gminny , promowanie aerobiku, nordic walkingu, piłki plażowej i nożnej, propagowanie zdrowego stylu życia ( zdrowe odżywianie i  aktywność w każdym wieku), warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży (plastyczne, artystyczne, fotograficzne),  budowanie   wsparcia dla rodzin osób uzależnionych ( np. spotkania z psychologiem), wzmacnianie pozytywnych wartości i wzorców w dzieciach.
Informacje: propozycje – jednorazowa gazeta (broszura) o gminie, kolorowe foldery i reklama podczas imprez, blog informacyjny (z rożnymi informacjami z rożnych aktywności), publikacja o lokalnych zabytkach i miejscach, które warto zobaczyć w naszej Gminie.
Nasze spotkanie zaowocowało bardzo bogatym wachlarzem propozycji działań. Koniecznie musimy wykorzystać je przy planowaniu kalendarza imprez kulturalnych w swoich instytucjach  i wspólnych działaniach Partnerstwa w 2013 roku. Na spotkaniu rozmawialiśmy także o dalszej współpracy w ramach partnerstwa – na razie nasze spotkania pozostają na etapie poznawania się i budowania wzajemnego zaufania, nasze Partnerstwo nie posiada jeszcze ustalonej struktury i skrystalizowanego działania. Wakacyjny czas nie sprzyjał dużej frekwencji zaproszonych instytucji i działaczy społecznych – w spotkaniu wzięło udział 17 osób. Następne spotkanie z pewnością będzie w większym gronie - wstępnie zaplanowaliśmy je na drugą połowę września.  
















wtorek, 10 lipca 2012

Drugie spotkanie Partnerstwa Lokalnego Na Rzecz Budowania Więzi Społecznych i Rozwoju Kultury w Gminie Trojanów

 
Serdecznie zapraszamy
 
do udziału w drugim Spotkaniu Partnerskim na Rzecz Budowania Więzi Społecznych i Rozwoju Kultury w Gminie Trojanów.
Spotkanie odbędzie się w bibliotece dnia 13 lipca 2012 r. o godz. 10.00.
Tematem spotkania będzie określenie konkretnych działań kulturotwórczych i integrujących, które byłyby możliwe do zrealizowania wspólnie w naszym środowisku.

wtorek, 19 czerwca 2012

LOKALNE PARTNERSTWO NA RZECZ BUDOWANIA WIĘZI SPOŁECZNYCH I ROZWOJU KULTURY W GMINIE TROJANÓW


W związku z udziałem w ogólnopolskim Programie Rozwoju Bibliotek,
Gminna Biblioteka Publiczna w Trojanowie zorganizowała  14 czerwca 2012 r.  pierwsze spotkanie inicjujące zawiązanie Lokalnego Partnerstwa  na Rzecz Budowania Więzi Społecznych i Rozwoju Kultury w Gminie Trojanów. Do udziału w debacie na temat potrzeby budowania więzi społecznych zaprosiliśmy: przedstawicieli Samorządu, dyrektorów: szkół, banku,  osoby działające w różnych społecznych organizacjach, biblioteki partnerskie. Nasze pierwsze spotkanie partnerskie wspierała fachową wiedzą Pani Marta Henzler z Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.  Z zaproszenia na spotkanie skorzystali:  Wójt Gminy Trojanów, Przewodnicząca Rady Gminy, Przewodniczący Komisji Kultury, Sekretarz UG, Dyrektorzy Szkół w Trojanowie, Podebłociu, Korytnicy, Woli Koryckiej, Budziskach, Więckowie i Nauczyciele: ze Szkoły w Życzynie i Damianowie, Przewodniczący  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przewodnicząca Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie,  Twórca ludowy- Kierowniczka Zespołu Ludowego  w Woli Koryckiej, Sołtys a zarazem przedstawiciel Zarządu  Ochotniczej Straży Pożarnej w Trojanowie, Biblioteki Partnerskie: MGBP w Żelechowie, GBP w Borowiu,  GBP w Maciejowicach wraz z Filią, Rolnik, przedstawiciel młodzieżyUczestnicy spotkania przedstawili się i krótko opowiedzieli o sobie i reprezentowanych przez nich instytucjach i organizacjach, w większości deklarowali chęć włączenia się we wspólne działania. O nawiązywaniu partnerstwa i korzyściach płynących z partnerskiej współpracy mówiła Pani Marta Henzler, trenerka CAL.  Zaproszeni  przedstawiciele różnych sektorów życia społecznego aktywne zaangażowali się w dyskusję,  dzieli się  pomysłami i przykładami dobrej roboty w dziedzinie budowania i pielęgnowania więzi społecznych.  W wyniku debaty zarysowało już pewne pole współpracy  i działań jakie trzeba podjąć wspólnie na rzecz społeczności w naszej Gminie.

 Podsumowując:
  • Wszyscy Uczestnicy spotkania dostrzegają potrzebę zadbania o naszą lokalną tożsamość, o pielęgnację tradycji ludowych -  poprzez edukację dzieci, spotkania z naszymi lokalnymi twórcami ludowymi oraz  przez  warsztaty rękodzieła.
  • Pojawiła się konieczność zebrania historii naszych miejscowości, historii OSP oraz zmobilizowania ludzi do aktywnego udziału w kulturze, do większego zainteresowania ich tym, co przygotowują szkoły z okazji rocznic patriotycznych.
  • Wszyscy zastanawiali się jak zaangażować w życie społeczne  i kulturalne młodzież. To pytanie pozostaje jeszcze do przemyśleń.
  • Padały też propozycje organizacji większych wydarzeń: festynów, zabaw.
  • Pojawił się wątek ekologiczny – sprzątanie lasu.
  • Zaznaczył się sportowy aspekt integracji społecznej.
  • Ważnym był sygnał, że jest potrzeba profilaktyki AA i przeciwdziałania przemocy – brak miejsca do spotkań, potrzeba propagowania prawidłowych relacji w rodzinie i sąsiedztwie.
Bardzo optymistycznym i budującym w naszym spotkaniu było to, że jest wiele znakomitych działań kulturotwórczych i integrujących ludzi, prowadzonych lokalnie, które trzeba spróbować rozpowszechnić.

Termin następnego spotkania ustaliliśmy na 13 lipca 2012r. godz. 10. Serdecznie zapraszamy.






Zdjęcia wykonał Jakub Szlendak